Krylový olej – vlastnosti, účinky, kontraindikace

Krill je nenápadný malý korýš, který se vyskytuje v polárních mořích. Navenek se téměř klamně podobá krevetě, liší se však strukturou a především obsahem látek, které mohou být pro lidský organismus obzvláště důležité. Kril, známý také jako čelistnatec, obývá pouze nejčistší vodní plochy, se zvláštním zaměřením na antarktické vody, které nejsou negativně ovlivněny průmyslem. Samotný krill je potravou pro větší ryby a savce, včetně velryb, tuleňů, tučňáků a dalších, zatímco pro člověka je důležité, že obsahuje až osm mimořádně zdravých složek, a to kyseliny omega-3, 6 a 9, dále cholin, EPA, fosfolipidy, DHA a astaxantin.

Krylový olej – vlastnosti

Olej z antarktického krilu je bohatý na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. To však není to, co jej odlišuje od většiny přípravků, které obsahují rybí oleje. Jeho jedinečnost je dána jeho složením, které zaručuje vysokou biologickou dostupnost – nejenže zůstává v těle delší dobu, ale také jeho účinky jsou trvalejší. Složení krilového oleje doplňují také EPA a DHA a naprosto unikátní kombinace omega kyselin s antioxidanty. Tato kombinace se v jiných rybích olejích nevyskytuje a zároveň je zodpovědná za velmi dobré vstřebávání pro tělo cenných složek.

Na co krillový olej pomáhá?

Krillový olej podporuje především srdeční systém, protože podporuje srdeční činnost a snižuje riziko ucpání žil. Snižuje také riziko aterosklerózy. Reguluje hladinu cholesterolu a pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi. Navíc zlepšuje funkci jater. Je to také doplněk stravy, který má velmi dobrý vliv na mozek, zlepšuje jeho vývoj a fungování a má pozitivní účinky na paměť a koncentraci. Doporučuje se zejména těhotným ženám, protože ovlivňuje pozitivní vývoj plodu, zejména s důrazem na nervový systém dítěte. Krilový olej pro děti je také velmi dobrou náhradou oblíbeného oleje z tresčích jater, protože má pozitivní vliv na jejich mentální schopnosti, koncentraci, paměť a rozvoj mozku.

Krillový olej má také vliv na vnější vzhled, protože snižuje známky stárnutí pleti, včetně redukce vrásek. Zlepšuje také vzhled vlasů, pokožky a nehtů. Ženy také ocení jeho schopnost zmírnit nepříjemné pocity provázející menstruaci, zatímco sportovci a starší lidé si ho oblíbí pro jeho pozitivní účinky na klouby.

Tento doplněk je také velmi vhodný pro imunitu. Působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém. Zvláště cenný je v podzimním a zimním období také pro svůj účinek na zlepšení nálady, snížení příznaků deprese, úzkosti a celkové špatné duševní nálady. Z tohoto důvodu bude velmi dobře fungovat nejen v době snížené imunity, ale také v době snížené duševní pohody spojené s příliš malým množstvím slunečního světla.

Různé skupiny lidí mohou zajímat různé vlastnosti krilového oleje. Sportovci ocení, že regeneruje tělo včetně svalů po fyzické námaze a posiluje výkonnost a vytrvalost. U lidí, kteří jsou unavení nebo přepracovaní, se zvýší koncentrace a funkce mozku, zatímco olej je ochrání před účinky stresu. Starší lidé si oblíbí krilový olej, protože má pozitivní vliv na nervový systém, zpomaluje proces stárnutí a reguluje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Pro děti je zase důležité zlepšit funkci a vývoj mozku.

Krylový olej – kontraindikace

Krillový olej je doplněk stravy, který je bezpečný i pro děti. Stejně jako u všech externích doplňků je však důležité nepřekračovat doporučenou denní dávku. Nepochybně ji však ocení senioři, aktivní a vytížení lidé, ženy, děti a sportovci. Jedinou kontraindikací v této situaci je nutnost používat pouze osvědčený produkt a olej, který není kontaminován žádnými jinými látkami nebo plnidly. Každý tak může využívat nesporných výhod krilového oleje.

About the author