Kyselina kaprylová – působení, příznaky nedostatku, výskyt

Kyselina kaprylová patří do skupiny nasycených tuků. Jedná se o látku, která je pro lidi velmi potřebná, protože dodávání jejího správného množství tělu přináší celou řadu výhod. Jedním z nich je jeho proti kvasinkám, což se projevuje ničením i velkých kolonií těchto látek v lidských střevech. To je pro naše zdraví nesmírně důležité, protože kvasinky vylučují řadu toxických látek. Kromě toho tato kyselina v kombinaci s prvky, jako je vápník, zinek, hořčík a draslík, působí v trávicím traktu jako prevence průjmu a zánětů. Navíc urychluje hojení všech vředů na obou střevech.

Podílí se také na léčbě syndromu dráždivého tračníku. Kromě toho je podle rostoucího počtu studií kyselina kaprylová nepostradatelným pomocníkem při snižování chuti na cukr. Kyselina kaprylová působí tak, že vysílá do mozku informaci o pocitu sytosti, takže si tímto způsobem můžete trochu pomoci, abyste vytrvali ve své dietě a zdravém životním stylu. Důležité je také poznamenat, že tato kyselina působí na bakteriální buňky rozpustně v tucích, což znamená, že jejich aktivitu inhibuje mnohem lépe než kyselina propionová nebo octová. Dostatečný příjem této látky může zabránit různým bakteriálním onemocněním trávicího traktu.

Nedostatek kyseliny kaprylové

Nedostatečné množství kyseliny kaprylové v našem těle může vést k chronické kandidóze. Tuto velmi užitečnou kyselinu se vyplatí doplňovat, protože případné problémy spojené s přemnožením kvasinek se mohou projevit v podobě faktorů, jako jsou:

  • špatná strava,
  • dlouhodobé užívání antibiotik,
  • oslabený imunitní systém,
  • časté zdravotní potíže,
  • nutriční nedostatky,
  • zhoršená funkce jater,
  • změny střevní flóry.

Obecnými příznaky kandidózy jsou chronická únava, nedostatek energie, snížené libido a malátnost, ale také nadýmání a plynatost, střevní křeče, nepříjemné svědění v oblasti konečníku, změny funkce střev nebo afty. Kromě toho mohou na kandidózu poukazovat časté infekce močového měchýře nebo vaginální infekce, menstruační problémy, deprese, neschopnost soustředit se, alergie a přecitlivělost na chemické látky v kombinaci se sníženou imunitou. Úspěšná léčba tohoto onemocnění vyžaduje vhodnou korekci faktorů, které umožňují rychlý rozvoj mykózy a různých typů bakterií.

Kyselina kaprylová na vaginální mykózu

Vzhledem k tomu, že kyselina kaprylová vykazuje antimykotické vlastnosti, je velmi často používána při léčbě kvasinkové infekce Candida, která může napadnout nejen trávicí systém nebo kůži člověka, ale také jeho močopohlavní systém. K infekci obvykle dochází v důsledku nerovnováhy mikroflóry nebo narušené funkce imunitního systému. Pokud mají kvasinky příznivé podmínky pro vývoj, nadměrně kolonizují určité orgány, v tomto případě právě intimní místa, kde vedou k plísňovému zánětu pochvy. Odhaduje se, že nejméně 75 % žen trpí tímto onemocněním jednou za život a u 5-10 % z nich se mykóza opakuje. Mezi příznaky tohoto onemocnění patří svědění a výtok v podobě bílého výtoku. Léčba se obvykle provádí pomocí vaginálních globulí, avšak velmi účinná je také kyselina kaprylová dostupná bez lékařského předpisu. Jeho účinek spočívá ve vazbě na buněčné membrány hub, což vede k jejich narušení, a tím k destrukci jejich buněk. Tato látka je nejprospěšnější, pokud se používá společně se zinkem, cínem, mědí a koloidním stříbrem. Doporučuje se také kombinovat kyselinu kaprylovou s aloe vera, která pomáhá účinněji potlačovat růst Candida albicans a zároveň stimuluje růst prospěšných bakterií ze skupiny Lactobacillus.

Výskyt kyseliny kaprylové

Kyselina kaprylová se naštěstí vyskytuje v celé řadě známých potravin, jako jsou rostlinné tuky, kokosový a palmový olej, ale také v živočišných tucích, jako je tuk ovcí a koz. Nachází se také v mléčném tuku králíků a kamzíků. Dodává sýru specifické aroma. Je tedy možné vybírat ze široké nabídky produktů, ale samozřejmě je třeba mít na paměti, že nikdo by si nevybral králičí mléko, které dodává tuto kyselinu, tak důležitou pro naše zdraví.

Pokud jde o umělé zdroje této cenné látky, zdroje potřebné pro správnou suplementaci lze nalézt v každé lékárně. Přípravek by měl mít maximální účinek, takže každá tableta by měla obsahovat přibližně 350 mg této látky. V případě jakýchkoli problémů nebo pochybností nám rád pomůže lékárník. Důležité jsou také podmínky skladování této kyseliny, která by měla být uložena ve skleněné a tmavé nádobě.

About the author