Lutein – vlastnosti, účinky a vedlejší účinky

Lutein je přirozený antioxidant, který se nachází v mnoha potravinách, takže jej lze tělu dodávat bez dalšího doplňování. Denní konzumace přiměřené dávky je prospěšná zejména pro vlasy a oči. Vlastnosti luteinu jsou známé především pro jeho vynikající účinky na oči. Ne nadarmo se mu říká oční vitamín. Konzumace určitého množství antioxidantů je nezbytná k zastavení působení volných radikálů, které s věkem poškozují strukturu naší pokožky. Lutein je účinný antioxidant, který pomáhá udržovat naše oči zdravé. Protože však lutein působí velmi všestranně, lze s jeho pomocí dosáhnout různých cílů. Co přesně dělá? V jakých produktech ji lze nalézt?

Co je to lutein a jak působí na organismus?

Lutein je organická sloučenina, kterou lze snadno užívat s jídlem. Kromě toho, že má vlastnosti, které podporují zdraví kůže a očí, je třeba připomenout, že se dnes používá také v potravinářském průmyslu. Používá se jako přírodní barvivo, které dodává mnoha výrobkům a pokrmům žlutou barvu. Nelze popřít, že zdravotní vlastnosti luteinu jsou nejdůležitější.

Lutein je snadno rozpustný v tucích, což znamená, že konzumace výrobků, které ho obsahují, by měla být doprovázena také rostlinnými tuky, které výrazně zvýší jeho vstřebávání do těla. V závislosti na potřebách našeho těla se lutein dostává do různých orgánů v procesu metabolismu. Snadno proniká do jater a dalších měkkých tkání. Jak snadno uhodnete, nejvyšší koncentrace luteinu v těle se nachází v sítnici a makule. Proto se mu říká vitamín pro oči. Hromadění v této oblasti způsobuje, že její nedostatek způsobuje únavu, a dokonce v pokročilém stadiu může přispívat ke vzniku šedého zákalu.

Lutein pro pokožku

V současné době kosmetické firmy vyrábějící různé přípravky na pleť stále více oceňují regenerační vlastnosti luteinu. Jako silný přírodní antioxidant účinně bojuje proti volným radikálům. Právě díky nim naše pleť s věkem stárne. Navzdory zdání nejsou krémy s luteinem ve svém složení pouze přípravky proti vráskám. Lutein se dokonce používá v krémech na ruce, protože svým působením pomáhá vytvářet ochranný filtr proti UV záření, čímž snižuje možnost popálení a mnoho dalších následků nadměrného slunění.

Účinky na srdce

Přesné účinky luteinu vědci teprve zkoumají. Nejnovější studie ukazují, že kromě již známých účinků konzumace luteinu má také vynikající protizánětlivé a samozřejmě antioxidační účinky. Díky tomu příznivě působí na srdeční činnost, zejména u starších lidí.

Lutein na oči

Použití luteinu pro oči je jednou z nejoblíbenějších akcí. Lékaři velmi často doporučují konzumaci luteinu lidem, kteří trpí makulární degenerací. Jedná se o chronické onemocnění, které může v případě neléčení vést až ke slepotě. Stejně jako u kůže chrání dostatečné množství luteinu oči před škodlivým UV zářením, které postupně poškozuje sítnici. Oči jsou velmi citlivou částí těla, která při neustálém vystavování vyčerpání a velkému množství přirozeného i umělého světla velmi rychle ztrácí svůj dobrý zdravotní stav. Je třeba si uvědomit, že nedostatek luteinu není pouze důsledkem oslunění. Problémy se zrakem může způsobovat také konzumace stimulantů, jako je tabák a alkohol, ale také onemocnění, jako je obezita, cukrovka a nezdravý životní styl. Proto je třeba dbát na denní příjem luteinu. V současné době je v celé Evropě standardní příjem luteinu hluboko pod stanovenými normami. Pokud není možné doplňovat stravu produkty, které obsahují vysoké dávky luteinu, je možné bez problémů použít dostupné doplňky stravy, které by měly doplnit denní příjem.

Výrobky, ve kterých se lutein vyskytuje

 • bílé a červené zelí
 • kapusta
 • hrách
 • brokolice
 • Růžičková kapusta
 • pórek
 • okurka
 • rajčata
 • papriky
 • salát
 • špenát

Nežádoucí účinky

Lutein jako organická sloučenina nevykazuje při požití žádné znepokojivé příznaky. Je zcela netoxický, a to i ve vysokých koncentracích. Konzumace luteinu nemá vliv na organismus ani u těhotných či kojících žen nebo osob s chronickými onemocněními. Jakýkoli doplněk stravy by měl být samozřejmě konzultován s lékařem.

Nelze popřít, že účinek luteinu na organismus je velmi důležitý pro udržení naší tělesné kondice. Jeho konzumace v dostatečném množství je nejúčinnějším způsobem boje proti makulární degeneraci a její prevence.

About the author