Maca – akce, kontraindikace, použití

Kořen Maca byl v České republice dlouhá léta zcela opomíjen. Teprve v poslední době roste její popularita, především jako léku na potence, ale stále není známo mnoho vlastností maca. Peruánští indiáni používají kořen maca již po tisíciletí. Podle nich zabraňuje osteoporóze a zmírňuje účinky menopauzy a menstruace. Největší zásluhy se však stále připisují jeho vlivu na mužskou a ženskou potenci a zvyšování plodnosti.

Maca – co to je

Maca se většinou vyskytuje pod názvem kořen maca, protože se jedná o kořenovou zeleninu, která se v Peru používá již po tisíciletí. Samotná maca roste ze semen a vypadá jako ředkvička. Kořen má několik barev: krémovou, světle růžovou, žlutou, černou, červenou, zelenou a fialovou. Samotná rostlina je paprika z čeledi kapustovitých. Pěstuje se ve vysokých nadmořských výškách, ale sám dorůstá malé velikosti – obvykle 10-20 cm. To nic nemění na tom, že jeho kořen je velmi pevný. Jeho obvod je obvykle 15 cm. Listy jsou uspořádány v růžici a květy se vyskytují v omezených shlucích kolem báze rostliny.

Vlastnosti Maca

Kořen maca je známý také jako peruánský ženšen, poklad Inků a… přírodní viagra. Právě díky svému vlivu na mužskou potenci si tato rostlina získala obrovskou popularitu. Nejenže zvyšuje mužské libido bez ovlivnění hladiny pohlavních hormonů v krvi, ale také usnadňuje erekci. Navíc zvyšuje produkci spermií a zlepšuje jejich pohyblivost, což má velký vliv na celkové zlepšení mužské plodnosti. Z tohoto důvodu se kořen maca často stává složkou léků na potenci. Tento účinek kořene maca je způsoben především tím, že tato rostlina je bohatým zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro udržení sexuální výkonnosti mužů. Zároveň nebylo jasně stanoveno, zda je kořen maca skutečně afrodiziakum, nebo zda je zlepšení sexuální výkonnosti způsobeno celkovým zlepšením zdravotního stavu.

Z kořene maca mohou těžit nejen muži. Ženy ji ocení zejména při zmírňování nepříjemných příznaků, které se objevují během menstruace a menopauzy. Peruánci tuto rostlinu po léta používají k léčbě hormonálních poruch, nepravidelné menstruace a k prevenci příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, vaginální suchost a ztráta energie. Z hlediska menstruujících žen a žen procházejících menopauzou je důležité poznamenat, že kořen maca neobsahuje fytohormony, takže ho může bez obav užívat každá žena.

Pozitivní účinky kořene maca mohou využívat i starší lidé. Je to především díky schopnosti rostliny předcházet osteoporóze. Dosavadní studie provedené na potkanech přinesly nadějné výsledky. Nicméně, a to je velmi důležité, výsledky se týkají osteoporózy v důsledku menopauzy. Samotné podávání kořene maca způsobuje nárůst kostní hmoty a také obnovuje normální strukturu kostí a zvyšuje obsah vápníku v kostní tkáni. Podávání kořene maca v postmenopauzálním období by tedy mělo chránit před odstraněním estrogenu z těla a udržovat přiměřenou minerální hustotu kostí.

Pro sportovce může být cennou vlastností kořene maca jeho vliv na svalovou hmotu, přesněji řečeno – podpora její výstavby a posílení vytrvalosti svalové hmoty. Díky obsahu sterolů, které působí podobně jako anabolické steroidy, mohou sportovci rychleji budovat svalovou tkáň a chránit se před její ztrátou během redukčního období.

Ne nadarmo se kořenu maca říká peruánský ženšen. Peruánští indiáni ji po staletí používali jako revitalizační, povzbuzující a imunitu posilující prostředek. Existují také legendy, podle kterých si inčtí bojovníci před bojem dávali kořen maca, aby jim dodal sílu. Dnes se však doporučuje jako prostředek proti vyčerpání, slabosti, podvýživě a snížené imunitě. Proto se doporučuje při chronické únavě, stresu a depresi. Navíc se doporučuje lidem, kteří musí vyvíjet zvýšenou duševní námahu, a také starším lidem a lidem v rekonvalescenci.

Maca – kontraindikace

Ačkoli je kořen maca adaptogen, a proto jej lze užívat bez rizika pro organismus, existují některé kontraindikace jeho užívání. Sám o sobě není toxický, a dokonce z těla odstraňuje škodlivé látky, nicméně zánět prostaty se může stát důvodem bolesti při užívání kořene. Neměli by jej užívat ani lidé trpící onemocněním štítné žlázy. Vzhledem k vysokému obsahu draslíku se nedoporučuje lidem s onemocněním ledvin.

Maca – dávkování

Nejlepší způsob podávání kořene maca je smíchat ho s vodou nebo ovocnou šťávou a konzumovat kořen nalačno, protože se tím zvyšuje množství vstřebaných živin. Kořen můžete přidávat také do zeleninových a zeleninových koktejlů. Již nějakou dobu je k dispozici také ve formě tablet, kapek nebo prášku. V tomto případě je třeba důsledně dodržovat doporučení výrobce.

About the author